Site Overlay

Bruk – gdzie i kiedy się pojawił?

Kostka brukowa to niesamowicie popularny materiał na podjazdach, placach i chodnikach. Zdarza się, że układana jest również na ulicach. Skąd wziął się pomysł na tego rodzaju podłoże i kiedy została pierwszy raz zastosowana? Czy każda kostka brukowa jest taka sama?

Czym jest kostka brukowa?

Bruk to najprościej mówiąc nawierzchnia placu, która jest umocniona za pomocą położonej na niej pokrywy ściśniętych kamieni lub kostek, przykładowo ceramicznych. Nawierzchnię kładzie się na odpowiednio przyszykowanej podstawie z tłucznia i piasku, które nie są tylko po to, aby wyrównać grunt, ale również drenażują opady deszczu. Na samym początku bruk był nawierzchnią z kamienia polnego lub nieregularnych ciosów kamiennych, inaczej mówiąc kocie łby, jednak powoli jednak termin ten zaczął być używany również w przypadku nawierzchni z kostek kamiennych lub betonowych.

Jaka jest historia bruku?

Kostka brukowa była znana już w starożytnym Rzymie w IV wieku przed naszą erą. Całkowicie zaczęła być jednak wykorzystywana dopiero w II wieku naszej ery, kiedy to Rzymianie zaczęli budować ichniejsze brukowane autostrady. Pod koniec II w. zbudowanych było ich już spore ilości. Jakiś czas po tym wydarzeniu ulice układane z kostki brukowej zaczęły pojawiać się we Francji, Belgii, a także w Egipcie.

Współczesna kostka brukowa jest robiona trochę inaczej, ponieważ w starożytnym Rzymie układana była zawsze ręcznie, czasem z pomocą zwierząt. W starożytnym Rzymie, gdzie został wynaleziony bruk, budowanie dróg sprawiło, że zaczęło lepiej funkcjonować miasto, pojawiło się lepsze przekazywanie informacji i łatwiejszy dostęp do wielu miejsc, również poza granicami Rzymu. Podobną sytuację możemy zauważyć aktualnie, kiedy to ulice – mimo, że w zupełnie inny sposób budowane, są niezmiernie pomocne na co dzień.

Kostka, którą znamy dzisiaj swoją historię zaczyna w XX wieku i wynaleźli ją Holendrzy, ponieważ ich drogi często były zalewane i konieczne było stworzenie tworzywa, które nie będzie łamać się i pękać. Początkowo Holendrzy umieszczali na warstwie utwardzonego piasku, kamienie naturalne czy też rzeczy gliniane. Pierwotne kostki brukowe miały kształt prostopadłościanu w rozmiarze 10 na 20 centymetrów. W dalszym ciągu betonową kostkę w takim rozmiarze nazywa się kostką holenderską. Tego typu kostki okazały się tanie w produkcji i wyjątkowo wytrzymałe.

Gdzie zobaczyć można kostkę brukową?

Firmy zajmujące się brukarstwem we Wrocławiu najczęściej angażowane są do pracy na działkach prywatnych, gdzie układana jest kostka brukowa na podjazdach, chodnikach, balkonach i tarasach. Także inne miejsca w ogrodzie często potrzebują ułożenia kostki. Dodatkowo brukarstwo jest potrzebne przy tworzeniu parkingów, chodników i placów miejskich. Wiele powierzchni we Wrocławiu i innych miejscowościach posiada ułożoną kostkę brukową. Firmy brukarskie mają w swojej ofercie przeróżne modele kostki brukowej i stosują je zależnie od miejsca i zaleceń. Najczęściej widziane są kostki betonowe oraz granitowe, ale także kamienie polne, znane także jako kocie łby, ale również cegły drogowe klinkierowe. Decydując się na potrzebną nam kostkę brukową warto zasięgnąć rady specjalisty. Na pewno profesjonalną firmę brukarską znajdziemy we Wrocławiu.