Site Overlay

Co to jest pellet? Rodowód i wykorzystanie paliwa

Sporo jest tradycjonalistów, którzy cenią sobie ciepło w rodzinnym gnieździe dzięki ogrzewaniu drewnem lub węglem w kominku. Istnieją również inne schematy zachowania ciepła w domu, jak między innymi ogrzewanie gazowe. Ostatnimi czasy pojawiły się jednak nowe metody z tym związane. Świat idzie do przodu i wielu zaczyna troszczyć się ekologię strzegąc w tym sposobem naturę najlepiej, jak tylko potrafi. Dlatego też coraz bardziej popularny robi się pellet i kotły na pelet.

Mamy tu do czynienia z typem materiału opałowego, który jest w formie granulatu. Posiada postać typowego walca, a także jest mały, w brązowym kolorze. Wywodzi się z odpadów rolnych, biomasy, które gładko poddają się rozkładowi. Postaci pelletu możnawymienić kilka, oczywiście muszą być one pozbawione różnych nieczystości chemicznych i mineralnych:

  • Pellet drzewny z części drzew, kory, gałązek
  • Pellet agro z części naturalnych jak słona czy rośliny

To także można rozbić na dwie grupy. Pierwsza to zastosowanie w gospodarstwie domowym, odpady z tartaków czy różnego rodzaju zakładów drzewnych.

Druga zaś to pellet przemysłowy, za pomocą którego da się ogrzewać budynki, używa się w przemyśle.

czemu pellet jest tak popularny

Dotychczas mieszkańcy zazwyczaj płacili dosyć dużą stawkę za to, by ocieplić swój dach nad głową. Wycieczka do lasu po drzewostan, oszacowanie na metry i koszt rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z węglem również jest bardzo podobnie. Koszt za tonę to wartość rzędu kilkuset złotych.

Z pelletem jest zupełnie odmiennie. Zazwyczaj nabywakupujesię go w dużych torbach pakowanych po kilkanaście kilogramów. Da się go użytkować dosyć długi czas, a poza tym nie mamy trudności z dostarczeniem go do domu, co już jest pierwszym argumentem przemawiającym za pelletem.

Coraz bardziej liczne grono decyduje o wymianie kotła i przestawienie się na pellet przeważnie z czterech prostych powodów.

  1. Wpierw chodzi tu o ochronę przyrody. Żaden człowiek nie chce, by z jego komina wychodził ciemny dym. Ten produkt to paliwo nieprawdopodobnie czyste. W wyniku chemosyntezy nie wydobywa się bezbarwny i bezwonny gaz ani żadne mieszaniny smolne, także nie ma mowy o żadnym skażeniu powietrza
  2. Istotne jest również to, że nie wytwarza on dużej sumy pyłu, jak to jest w przypadku innych wariantów ocieplania.
  3. Jako, że nie produkuje on pyłu, czy brudu to kocioł jest strasznie łatwy w czyszczeniu, a w gruncie rzeczy można to załatwić nawet raz na kilka dni.
  4. Ostatecznym dowodem jest dość dobra cena. Oczywiście zależne jest to od jakości, ale porównując to z drewnem czy węglem prawdopodobnie jest to dużo bardziej opłacalne.

W jaki sposób powstaje pellet?

Wiele zależy od tego, jakiktóry materiał mamy. Niemniej jednak start wygląda tu tak samo, ponieważ na samym starcie jest potrzeba zdrobienia go na niewielkie części, co jest przygotowaniem do dalszej obróbki. Może być konieczność suszenia go.

Później mamy do czynienia z rozdrobnieniem, sprasowaniem, a potem przystąpić można do końcowego czynu, jakim jest już proces granulacji. Tutaj zostaje mu nadana odpowiednia struktura, a więc jest to przeważnie wspomnianyrzeczony walec niewielkich rozmiarów. Pellet później chłodzi się, umieszcza w worki i doręcza do hurtowni.

Co wpływa na koszt pelletu?

Paliwo dobrej jakości będzie drogie. Najbardziej istotnym elementem, który jest wymagany to atest, który każda działalność wydaje sprawdzając uprzednio produkt pod kątem jego przydatności handlowej, pochodzenia i innych zalet. Pomocą dla kupującego niezbędne jest tutaj istnienie znaku wytwórcy. Wtedy nie mamy wątpliwości, że pellet jest bezpieczny dla nas, dla środowiska i ma bardzo dobre właściwości.

Jak jednak taki certyfikat to paliwo może uzyskać? Producent musi wysłać okaz do atelier, gdzie podlega testom. Po ich sprawdzeniu, a także pozytywnej kontroli linii produkcyjnej wszelaki twór dostajeotrzymujeswój numer certyfikatu.

Podane wyżej racje oddziałują na to, którą klasę otrzyma konkretny produkt. Oznacza się go w megadżulach na kilogram i wycenia za tysiąc kilogramów. Im mniej megadżuli, tym ranga jest słabsza. U nas wyróżnia się 3 klasy:

  • Niska klasa, ok. 13 MJ/kg – od 500 do 600 złotych za tysiąc kilogramów
  • Średnia klasa, ok. 17 MJ/kg – od 700 do 800 złotych za tonę
  • Wysoka klasaranga, ok. 19 MJ/kg – od tysiąca złotych za tonę

Jaki pellet dobrać?

Bez wątpienia dobór paliwa zależy tylko i wyłącznie od kupującego, od jego środków pieniężnych. Móc jednak wybrać ten idealny, z pewnością poleca się pellet drzewny. Wydaje się to być najlepszą alternatywą dla tradycyjnych sposobów ogrzewania, to ten najlepiej wydajny, którego wartość sięga więcej niż 18 MJ/kg. Nade wszystko posiada on minimum wilgoci niż tradycyjne drewno. Można go wytworzyć z różnych rodzajów drzewa. W tym przypadku należy to rozdzielić na szpilkowy, a także liściasty. Lepszymi zaletami cechuje się jednak pellet z drzew pochodzenia szpilkowego, gdyż przez wzgląd swój układ będzie łatwopalny. Ma większą moc. zazwyczaj istnienie żywicy ma duży wpływ na walory cieplne.

Teraz, gdy mamy problem związany z paliwami gazowymi to dlatego pellet powinien być zauważony wszędzie i być wiodącym produktem grzewczym.