Site Overlay

Domy szkieletowe ze Skandynawii – za co pokochali je Polacy?

Coraz częściej w polskiej architekturze można dostrzec domy z drewna. O ile tego typu konstrukcje znalazły swoich fanów w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce ciągle stanowią nowość.

Nad Wisłą od dekad stawia się na domy murowane. Drewno przez lata było uważane za materiał o niskiej wytrzymałości. Od pewnego czasu trend ulega zmianie i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Domy skandynawskie – czym się cechują?

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej zyskały one wykorzystanie na szerszą skalę. Są to tereny intensywnie zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o podstawowy materiał.

Domy skandynawskie wykonuje się z drewna, które charakeryzuje się wieloma właściwościami cieplnymi. Jest to tworzywo, które pozwala utrzymać ciepło w pomieszczeniu w okresie zimowym. Za to w lecie panuje tam kojący chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest też o wiele krótsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych możliwa jest nawet w zimie. Szacunkowy czas takiej budowy to tylko 2-3 miesiące.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Sprawia to, że są wyraźnie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących w Polsce.
Są one też bardziej proekologiczne. Drewno jest materiałem odnawialnym, a co więcej nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na optymalizowanie poziomu zużywanej przez dom energii.

Domy skandynawskie – czy są bezpieczne?

Podstawową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być stabilna i odporna na zjawiska pogodowe. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Poza tym trzeba zabezpieczyć dom przed występowaniem szkodników.

Wszystkie te działania polegają na używanu właściwych detergentów. Bejce i oleje mają za zadanie chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i chłodem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Ponadto prowadzi się szereg zabiegów uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to też ochrona przed wszelkiej maści szkodnikami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni radować się z funkcjonalności domów szkieletowych, warto postarać się o dobrą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie są dobrym pomysłem w dużych, zatłoczonych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z uboczem. Dobrym przykładem zdaje się być Pomorskie, gdzie ludność ucieka od miesjkiego zgiełku na przedmieścia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Z kim się konsultować w sprawie domów szkieletowych?

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom zalesienia w danym rejonie determinuje cenę drewna. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na obfite zalesienie jawi się jako producent taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Biorąc pod uwagę skalę – dopowiednia lokalizacja może przynieść pewne oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i budowa zaplanowanego budynku. Na rynku jest stosunkowo dużo przedsiębiorstw, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Planując taką inwestycję warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu firm. Ekspert pomoże nam w określeniu parametrów, które musi spełniać wymarzony dom skandynawski. Zrobi to opierając się na udostępnionej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz limitach finansowych.

Obrotny producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Ludzie obracający się w tej branży dysponują często rozległą siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie materiałów lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W rzeczywistości większość pracy wykonuje upoważniony przez nas specjalista. Organizuje on ekipę budowlaną oraz niezbędny sprzęt i materiały.