Site Overlay

Jakie są metody hydroizolacji piwnicy

Piwnica przez wzgląd na swoje położenie poniżej poziomu gruntu jest wyjątkowo narażona na niszczycielskie działanie wody gruntowej. Fundamenty, które nie są dobrze uszczelnione przepuszczają wodę, co może skutkować grzybem na ścianach i zawilgoceniem posadzki. Żeby temu przeciwdziałać trzeba zastosować hydroizolacje w Warszawie. W przypadku budynków już istniejących ocieplenie ścian jest zadaniem bardzo łatwym w porównaniu do zabezpieczenia fundamentów. Niestety, wiąże się to z przeprowadzeniem wyjątkowo kosztownych prac ziemnych, co w niektórych sytuacjach jest trudnym, ale koniecznym zadaniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów w trakcie budowy. Dlatego najlepiej taką izolację zrobić w momencie, kiedy jeszcze ściany fundamentowe są odsłonięte. Zazwyczaj hydroizolację ścian piwnicy robi się papą albo masą bitumiczną. Są to skuteczne metody zapobiegające wnikaniu wody gruntowej do wnętrz piwnic. Jak dobrze wykonać taką hydroizolację?

Czy warto robić izolację piwnicy?  

Przepisy budowlane w Polsce nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o izolację fundamentów. Dlatego jest to etap często omijany przez właścicieli budynków. Tymczasem często okazuje się, że izolacja była jednak potrzebna i należy odkopać fundamenty, co jest wyjątkowo drogie. W przypadku domów, w których fundamenty pełnią równocześnie funkcję ścian piwnicy, taka hydroizolacja jest z pewnością niezbędna. Warto pamiętać, że woda gruntowa z łatwością znajduje niewielkie szczeliny, aby dostać się do wnętrza piwnicy. W dłuższej perspektywie prowadzi to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, oraz pleśni. Z tego powodu już w momencie budowy domu warto zatroszczyć się o skuteczną i dokładną hydroizolację fundamentów. Warto dopilnować, aby surowce użyte do zabezpieczenia były idealnej jakości, gdyż potencjalne modyfikacje czy wymiany mogą być wyjątkowo kłopotliwe. Należy również wziąć pod uwagę typ gruntu na jakim znajduje się dom. W przypadku piasków sytuacja nie jest aż tak kłopotliwa, ponieważ łatwo przepuszczają wodę. Większy problem stanowią grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują w sobie wilgoć nawet przez kilka miesięcy. Dlatego przed zaczęciem budowy niezbędne jest wykonanie badań geologicznych. Firmy wykonujące takie usługi zazwyczaj znajdują się w większych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale często oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Surowce używane w hydroizolacji piwnicy

Istotna jest dobra jakość materiałów z jakich wykonuje się hydroizolację piwnicy. Jakich surowcow powszechnie się używa? Nierzadko są to papy i masy bitumiczne. Szczególnie papy bitumiczne powinny być specjalnie przygotowane do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, gdyż wyróżniają się większą wytrzymałością. Należy pamiętać, że tego typu maty nietrudno pękają w czasie zginania, dlatego ostre krawędzie często wyobla się za pomocą zapraw. Jeśli chodzi o grunty przepuszczalne zazwyczaj stosuje się masy bitumiczne rozprowadzane po ławach pędzlem. Kiedy posadowiony jest na gruntach nieprzepuszczalnych potrzebne będzie wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jak wykonać izolację piwnicy 

W sytuacji budynków z piwnicami, izolacja ścian fundamentowych pozwala na zwiększenie praktyczności tychże pomieszczeń. Dlatego warto przypilnować, żeby była ona dobrze wykonana:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed zbudowaniem fundamentów warto zabezpieczyć je przed podciąganiem wody gruntowej. Wówczas stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po ukończeniu tego etapu należy rozpocząć dalsze prace.
  • Drenaż – zrobienie drenażu niezbędne jest w sytuacji niektórych typów gruntów i konstrukcji budynków. Na fundamenty często napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego niezbędne jest ich właściwe zabezpieczenie pod postacią drenażu.
  • Sezonowanie – po zbudowaniu ścian fundamentowych trzeba odczekać nawet kilka tygodni, aby materiał dobrze wysechł. Istotne jest, żeby w takim wypadku z układaniem kolejnych warstw izolacji nadmiernie się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już ściany fundamentowe odpowiednio wyschną, ich powierzchnię trzeba dobrze oczyścić. Kolejnym etapem jest nałożenie tynku, a óźniej warstwy hydroizolacyjnej. Jeżeli budynek posiada piwnicę warto położyć także izolację termiczną, aby zapobiec uciekaniu ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja ścian fundamentowych zwłaszcza w przypadku domów podpiwniczonych jest wyjątkowo ważnym etapem. Pozwoli w dłuższej perspektywie uniknąć problemów związanych z wilgocią przedostającą się do wewnątrz i drogich poprawek w zabezpieczeniu fundamentów.