Site Overlay

Jakie są minusy i plusy rolet rzymskich?

Nowy właściciel domu lub mieszkania cześniej lub później staje przed ważnym kłopotem – jak zaaranżować przestrzeń okienną? Wybór na rynku jest duży – od zwykłych firan, poprzez rolety zwijane, żaluzje, aż po rolety rzymskie w Warszawie. Na pewno tego typu dekoracja okienna powinna pełnić funkcję nie tylko ozdobną, ale także zasłaniać pomieszczenie przed zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi, czy wścibskim okiem sąsiadów. Każda z propozycji znajdujących się na rynku ma swoje minusy i zalety. Dobór właściwej zależny jest od wykończenia wnętrz, wielkości okna, możliwości finansowych. Jednym z najczęściej wybieranych opcji jest roleta rzymska, która wytwarzana jest w wielu różnych typach, a co za tym idzie jest wszechstronna i sprawdzi się prawie w każdym wnętrzu. Nawet do kuchni i łazienki. Jakie są wady i zalety rolety rzymskiej? Jak wybrać najlepsze rozwiązanie do naszego mieszkania? Gdzie można kupić roletę rzymską?

Czym się odznaczają rolety rzymskie?

Roleta rzymska jest aranżacją okienną bardzo często wybieraną przez właścicieli domów oraz mieszkań. Jednoczy ona w sobie estetykę firan i praktyczność rolet rolowanych. To, co ją wyróżnia, to wyjątkowe marszczenia, które powstają podnosząc roletę do góry. Jest to bardzo ciekawy element ozdobny. Rolety rzymskie występują na rynku w kilku wersjach kolorystycznych, czy wielu wersjach materiałów. Zależnie od surowca z jakiego są wyprodukowane, pełnią głównie funkcję ozdobną, albo zaciemniającą. Rolety rzymskie można kupić gotowe, bądź wyprodukowane na zamówienie, przez co można je dopasować niemal do każdego okna.

Rolety rzymskie – minusy i zalety

Dzięki wielu odmianom, rolety rzymskie zyskały dużą popularność, jednakże jak każde rozwiązanie mają zarówno wady jak i plusy. Do ich najistotniejszych zalet należą przede wszystkim piękne walory dekoracyjne dzięki niezwykłym marszczeniom tworzącym się podczas podciągania rolety. Ponadto można tu też wskazać dopasowanie niemal do każdego typu pomieszczenia – to dzięki dużemu wyborowi tkanin, oraz kolorystyki. Bezdyskusyjną zaletą jest możliwość ich nietrudnego czyszczenia. Trzeba je zdjąć i umieścić w pralce, co nie jest możliwe w przypadku zwykłych rolet okiennych. Tak wiele zalet, przyczynia się do tego, że można nimi przyozdobić każde pomieszczenie. Jak widać ten typ rolet posiada sporo plusów, a jakie są jego minusy? Przede wszystkim koszt. Rolety rzymskie, szczególnie te wytwarzanae na wymiar w Warszawie nie należą do najtańszych rozwiązań. Co więcej rolety rzymskie przez swoje wyjątkowe marszczenia niezwykle łatwo się kurzą, a po ich wypraniu mogą pojawić się nieestetyczne zagniecenia. Rolety rzymskie doskonale prezentują się na stosunkowo wąskich oknach. Na tych nietypowo szerokich, mogą nie być już tak efektowne. Przed dopasowaniem dekoracji okiennej dobrze prezentującej się w naszym wnętrzu na pewno należy przemyśleć wszystkie minusy i plusy, i dobrać takie, które będzie dla nas najkorzystniejsze.

Do jakich wnętrz najbardziej pasują rolety rzymskie

Rolety rzymskie są niezwykle uniwersalne i bardzo dobrze wpasują się jako ozdoba wnętrz w domach, jak i biurach. Szeroki wybór kolorów sprawia, że mogą nadać pomieszczeniom elegancji, jak i sprawić, że będzie ono przytulniejsze. Rolety rzymskie są idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią klasyczne firanki, ale także dla tych, które nie są przekonane do zwijanych rolet. Mogą być wyjątkowym uzupełnieniem wnętrz w stylu retro, nowoczesnych wnętrz skandynawskich, oraz przytulnych pokoi dziecięcych. Doskonale sprawdzą się także w sypialni – wystarczy dobrać materiał, który dobrze zaciemnia. Rolety rzymskie mogą również imitować zwykłą firankę – wystarczy dobrać właściwy materiał.

Rolety rzymskie – gotowe czy na wymiar?

Rolety rzymskie można zakupić zarówno w wersji gotowej – dla typowych okien, jak i szyte na wymiar – dla niestandardowych rozwiązań. W przypadku rolet szytych na zamówienie wybór tkanin jest zdecydowanie większy, ale warto liczyć się także z większą ceną. Istotne, żeby rozmiar był odpowiednio dopasowany do okna – nawet najpiękniejsza roleta rzymska nie będzie wyglądać estetycznie, jeśli będzie zbyt wąska luba za szeroka. Jeżeli gotowe rolety nie pasują do naszego okna, nie należy oszczędzać – zdecydowanie lepiej zamówić roletę szytą na wymiar.