Site Overlay

Jakie właściwości ma pelet?

Prawo regulujące ogrzewanie umieszcza większe ograniczenia.Ograniczają one chęć sprzedaży niskiej jakości kotłów a także niezgodnych z ekologią paliw. Właśnie z tego względu w ostatnim czasie kotły na pellet stały się tak bardzo popularne. Taki rodzaj paliwa ma również wysoką wydajność.

Pelet – z czego się go produkuje?

Pelet jest paliwem w formie granulatu w kształcie sprasowanych wałków których wielkość mieści się w przedziale 6-8 milimetrów i maksymalnej długości 30 mm. Pelet produkuje się używając biomasy, czyli odpadów z produkcji rolnej które zostały sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Wyróżniamy kilka rodzajów:

pelet drzewny który jest produkowany z trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
pelet agro produkowany z słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
pelet który jest produkowany z łusek słonecznika;
pelet produkowany z innych odpadów.

Aczkolwiek pod względem przeznaczenia można go podzielić na dwie grupy. Pelet przemysłowy wykonuje się m.in. ze słomy. Dzięki niemu ogrzewa się budynki użyteczności publicznej oraz użyteczności przemysłowej. Pelet który stosuje się w domach jest przeważnie z drzew. Jest on produkowany z odpadów które pochodzą z tartaków, stolarni oraz zakładów drzewnych. Pamiętajmy że muszą one jednak być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń czy to chemicznych jak i mineralnych.

Czy pelet naprawdę jest tak bardzo ekologiczny?

Pelet jest bardzo wydajnym paliwem, bo jego wartość
energetyczna wynosi średnio 19500 kJ/kg przy zawartości popiołu pół procenta. Natomiast kaloryczność dwóch kilogramów peletu jest odpowiednikiem jednego litra oleju opałowego. Niemniej jednak miej w pamięci że zależy to również od kotła na pelet i również dostawcy paliwa. Zaleca się stosować pelet certyfikowany, np. DIN PLUS lub EN PLUS o dużej od znanego sprzedawcy. Pelet który posiada certyfikat musi być w posiadaniu odpowiedniego oznaczenia. Do komercyjnych zastosowań i do gospodarstwa domowego według standardu EN PLUS stosuje się:

klasę właściwości A1 – jest to bezsprzecznie najwyższa jakość pelet posiadający wysokie parametry spalania i małej ilości popiołu i azotu.
klasę właściwości A2 – petel stosowany w większych instalacjach;
klasę właściwości B – pelet, powstający z drewna, które nie jest przetworzone chemicznie.