Site Overlay

Nadwyżka energii przy fotowoltaice – co zrobić?

Ostatnimy czasy ceny energii elektrycznej znacząco poszły w górę. Z tego względu coraz więcej właścicieli domków jednorodzinnych decyduje się na montaż fotowoltaiki, aby uniezależnić się od cen energii elektrycznej. Warto wspomnieć, że wiele z nich jest w województwie pomorskim, zwłaszcza w takich miejscowościach jak Gdynia, Sopot, Wejherowo. Jest to szczególnie opłacalne zwłaszcza dzięki wielu dotacjom na jakie mogą liczyć przyszli posiadacze paneli fotowoltaicznych. Decydując się na taki zakup, należy właściwie dobrać panele do swoich potrzeb. Panele o zbyt dużej mocy wytworzą znacznie więcej prądu niż potrzeba. Zwłaszcza wiosną i latem, gdy zwiększa się liczba dni słonecznych, a moc paneli jest niewłaściwie dopasowana. Wtedy posiadacze instalacji spotykają się z problemem nadprodukcji. Co można zrobić z nadwyżką prądu? Zazwyczaj są dwa rozwiązania z takiej sytuacji: nadmiar energii można sprzedawać do elektrowni, lub magazynować w specjalnych akumulatorach. Która opcja jest lepsza? Czy sprzedaż prądu jest korzystna?

Dlaczego panele fotowoltaiczne produkują za dużo energii?

Nadprodukcja energii elektrycznej jest problemem, z którym posiadacze fotowoltaiki stykają się znacznie częściej. Niewątpliwie przyczynia się do tego źle dopasowana moc całej instalacji fotowoltaicznej w stosunku do potrzeb. Dlatego warto skorzystać z wiedzy specjalisty, który będzie potrafił doradzić. Czasami zdarza się, że przedstawiciel handlowy producenta nie posiada takiej wiedzy, aby właściwie dopasować potrzebną moc. Dobry specjalista musi najpierw przeanalizować roczne zużycie energii w danym gospodarstwie domowym, a dopiero później na podstawie tych informacji dobrać pasującą moc. Na pewno nie opłaca się kupować większej instalacji niż potrzeba, gdyż obecne urządzenia elektryczne potrzebują coraz mniej prądu i są przyjazne dla środowiska, a wysłanie nadwyżki do elektrowni nie zawsze jest opłacalne.

Co robić z nadwyżką energii elektrycznej? 

Jak już wspomniano wcześniej, nadwyżkę energii elektrycznej można albo sprzedawać do zakładu energetycznego, albo przechowywać w odpowiednich bateriach. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? To zależy. Aby móc sprzedawać nadmiar do zakładu energetycznego, trzeba zamontować instalację typu on – grid. Ten typ paneli jest podłączany do sieci energetycznej, aby nadwyżkę można było przesłać do sieci zgodnie z umową prosumencką. Jak wynika z tego porozumienia prosument nadwyżkę energii przesyła do elektrowni, aby następnie odzyskać ten nadmiar w późniejszym okresie.

Nie można zapominać, że taką nadwyżkę należy odebrać przed upływem okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie zostanie on odebrany, nadmiar prądu przepada, a prosument nie otrzyma rekompensaty pieniężnej. Kolejnym sposobem radzenia sobie z nadwyżką energii elektrycznej jest instalacja typu off – grid. Są one używane najczęściej kiedy w pobliżu nie ma żadnych sieci energetycznych, i nie można przekazać nadwyżki do zakładu energetycznego. Wówczas taka instalacja dodatkowo wyposażona jest w właściwe akumulatory, które gromadzą nadwyżkę energii elektrycznej. Najczęściej z nadmiaru korzysta się w miesiącach jesienno – zimowych, kiedy produkcja prądu na własne potrzeby jest niewystarczająca. 

Zagospodarowanie nadwyżki energii elektrycznej

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala zagospodarować nadwyżkę prądu, jest zakup dodatkowych urządzeń elektrycznych takich jak np. pompy ciepła do chłodzenia a także ogrzewania, albo AGD z opcją opóźnienia. Takie urządzenia pracuje wówczas, kiedy foowoltaika wytwarza prąd. Jest to odpowiednia metoda, kiedy nie można przesłać nadmiaru prądu do elektrowni. Niewątpliwie nadmiar można przeznaczyć na ładowanie akumulatorów albo baterii od fotowoltaiki. 

Jak można rozliczyć się z elektrownią? Jak rozliczyć się z elektrownią?

Zgodnie z prawem, instalacje fotowoltaiczne są podłączane do sieci energetycznej (oczywiście jeżeli istnieje taka możliwość). Nadmiar niewykorzystanej energii jest wówczas wysyłany do zakładu energetycznego. Można uznać, że jest to pewnego rodzaju magazyn energii. W okresie jesienno – zimowym, kiedy fotowoltaika produkuje za mało prądu można odzyskać przekazany wcześniej nadmiar z elektrowni. Zgodnie z prawem, posiadacze instalacji o mocy nie przekraczającej 10 kWp mogę odebrać z sieci 80 % przesłanego prądu. W przypadku instalacji przekraczającej 10 kWp, można odzyskać 70 % energii. Mimo wszystko jest to nadal bardziej opłacalne, niż samodzielne przechowywanie nadwyżki w akumulatorach. 

Zmiany w przepisach o OZE obowiązujące od 2022 roku

Najistotniejszą zmianą, jaka będzie obowiązywać od 2022 roku właścicieli fotowoltaiki jest sposób rozliczeń. Nowelizacja ustawy o OZE (Odnawialnych Źródłach Energii) sprawi, że obecnie stosowany system upustów zostanie zupełnie zlikwidowany, na rzecz systemu net – billing. Jak będzie wyglądała taka metoda rozliczeń? Czy będzie on opłacalny? Krótko mówiąc będzie on polegał na tym, że rozliczenia pomiędzy zakładem energetycznym a prosumentem będą odbywać się zgodnie z cenami rynkowymi. Nadmiary energii elektrycznej będą sprzedawane w cenach hurtowych, które obowiązywały we wcześniejszym kwartale. W okresach, kiedy instalacja nie pracuje, lub produkcja jest niewystarczająca jej właściciel może zakupić energię od zakładu energetycznego w cenie detalicznej, która w danym momencie obowiązuje.

Warto wspomnieć, że zyski ze sprzedaży energii elektrycznej nie będą opodatkowane. Te zmiany będą obowiązywały najnowszych użytkowników instalacji, którzy przyłączą się do sieci po 1 stycznia 2022 roku. Użytkownicy, którzy będą podłączali się wcześniej mogą korzystać jedynie z obecnie obowiązującej metody rozliczeń. Osoby, które będą chciały przejść z systemu opustów na nową wersję, będą mogły to zrobić, ale bez możliwości powrotu. Czy zmiany będą opłacalne dla prosumentów? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Należy pamiętać, że sprzedaż prądu będzie prowadzona w cenach hurtowych, dlatego warto zainwestować we własne akumulatory co umożliwi później osiągnąć oszczędności dzięki temu, że trzeba będzie kupić mniejsze ilości energii elektrycznej w cenach detalicznych. 

Źródło: Firma fotowoltaiczna z Gdyni