Site Overlay

Najlepszy klimatyzator do domu lub mieszkania

Gorące dni w Polsce coraz częściej są niełatwe do zniesienia. Wiele osób staje przed decyzją o kupnie klimatyzatora, chcąc choć trochę odetchnąć przed wysokimi temperaturami. Zazwyczaj klimat w naszym kraju nie jest wybitnie gorący, ale upały nie są szczególnym zjawiskiem. Klimatyzator w gorące dni może bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie nie tylko obniżając temperaturę, ale również zmniejszają wilgotność. Instalacja klimatyzacji w domu stało się praktyką tak powszechną, że ceny urządzeń bardzo spadły, dzięki czemu coraz więcej ludzi może sobie na nie pozwolić. Czy warto rozważyć zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej wybrać? Czy klimatyzacja w domu nie jest szkodliwa dla zdrowia człowieka?

Klimatyzator – co to jest i jak funkcjonuje? 

Niezależnie od rodzaju klimatyzatora czy miejsca instalacji, jego zadanie jest jednakowe – obniżyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew pozorom działanie klimatyzacji jest stosunkowo nieskomplikowanym procesem. Powietrze jest czerpane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i pod postacią pary przemieszczane do sprężarki. Zadaniem sprężarki jest zwiększenie jego temperatury i ciśnienia, a później w skraplaczu przekazuje ciepło. Kolejnym krokiem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada temperatura. Ogólnie można uznać, że sposób jego działania jest taka sama jak działanie lodówki. Część urządzeń posiada funkcję, która pozwala na odwrócenie procesu, przez co w zimniejsze dni można dogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Czy opłaca się zainwestować w klimatyzację?

Przed decyzją o instalacji klimatyzatora warto przeanalizować wszelkie wady i zalety. Wiele osób uważa, że klimatyzacja zduńska wola posiada obecnie więcej zalet niż wad. Najważniejsze z nich to:

 • Komfort termiczny – jest to główne i najistotniejsze zadanie klimatyzatora, czyli wyregulowanie umiarkowanej temperatury powietrza. Poza termoregulacją klimatyzator reguluje również wilgotność. Nie należy zapominać, że wysokie temperatury i utrzymująca się wilgotność są niewskazane dla osób z chorobami kardiologicznymi czy układu oddechowego. Większość nowoczesnych klimatyzatorów jest w całości zautomatyzowana, a więc samodzielnie kontroluje wcześniej ustawione parametry.
 • Poprawa jakości powietrza – ważną kwestią jest to, że klimatyzatory zapewniają stały dopływ powietrza z zewnątrz, dzięki czemu ograniczona jest liczba drobnoustrojów w pomieszczeniu. Niektóre modele wyposażone zostały również w filtry powietrza, które troszczą się jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr ważny szczególnie dla alergików czy astmatyków.
 • Jonizacja powietrza – jest to kolejna funkcja, którą posiadają tylko niektóre klimatyzatory. Jonizacja powietrza może znacząco poprawić stan zdrowia.

Minusy instalacji klimatyzatora w domu

Z całą pewnością klimatyzator, jak i inne urządzenia oprócz zalet posiada również pewne minusy. Wiele osób bezpodstawnie martwi się o zagrzybienie urządzenia, które będzie wydmuchiwać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeśli właściciel klimatyzatora regularnie dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród wad klimatyzatora można wymienić:

 • Cena – klimatyzator ostatnio stał się o wiele tańszy, ale nadal nie jest to mały wydatek. Także koszty montażu są stosunkowo wysokie.
 • Czyszczenie – aby klimatyzator nie był szkodliwy dla naszego zdrowia trzeba okresowo zlecać jego czyszczenie przez profesjonalny serwis. Ważne są również jego przeglądy, aby długo i sprawnie funkcjonował.
 • Miejsce – jednym z minusów klimatyzatora jest to, że potrzebuje on stosunkowo sporo miejsca. Jest to pewien problem zarówno jeśli chodzi o klimatyzator montowany na ścianie, jak i mobilny.

Jakie są typy klimatyzatora

Na rynku dostępnych jest wiele wersji klimatyzatorów. Możemy podzielić je na kilka rodzajów:

 • Klimatyzator typu split – jest to zdecydowanie najpopularniejszy klimatyzator. Zbudowany jest on z dwóch składników: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich powszechność bierze się stąd, że są wydajne i ciche. Wymagają one także stosunkowo niewiele miejsca na zamontowanie.
 • Klimatyzator w wersji multisplit – są to klimatyzatory, które posiadają jedną jednostkę zewnętrzną, do której można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych. Pozwala to na obsługę wielu pomieszczeń przez jeden system.
 • Klimatyzator mobilny – jak sama nazwa wskazuje nie jest to urządzenie na stałe montowane do ściany. Można bez problemu go przemieszczać – najczęściej taki klimatyzator posiada kółka. Wadą takiego rozwiązania jest to, że urządzenie to znacznie gorzej chłodzi niż typu split.
 • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie zazwyczaj montowane w biurach. Jednostka wewnętrzna montowana jest w suficie podwieszanym.
 • Klimatyzator kanałowy – zaletą tego rozwiązania jest dokładne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jedno urządzenie może obsługiwać kilka pomieszczeń przy użyciu.
 • Klimatyzator okienny – jest to dawna odmiana klimatyzatora, która rzadko pojawia się w sprzedaży. Jak sama nazwa wskazuje instalowane są w oknie, niestety minusem jest głośna praca. 

Wybór klimatyzatora jest zależny od kilku czynników. Warto rozważyć powierzchnię, liczbę pomieszczeń, oraz budżet. Bez wątpienia należy rozważyć również posiadanie odpowiedniego miejsca na montaż. Ważnym aspektem są również ewentualne dodatkowe funkcje urządzenia jak np. jonizacja powietrza, czy zamontowane filtry powietrza. Na rynku jest duży wybór klimatyzatorów także takich dostosowanych do przestronnych pomieszczeń biurowych. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do zakupu takiego urządzenia, można rozważyć wypożyczenie klimatyzatora mobilnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas.