Site Overlay

Okna drewniane w modernistycznym budynku? Jak to zrobić?

Nie da się zaprzeczyć, że drewniane okna mają swój urok. Drewno jest materiałem, który pozwala osiągnąć naprawdę ładny dla oka efekt. Okna drewniane są produktem stosunkowo kosztownym i wymagającym należytej pielęgnacji. Ich obróbka jest również wymagającym czasu zajęciem.

Mimo ceny i wymagań jakie drewno nakłada na właściciela, wciąż nie brakuje chętnych na tego typu rozwiązanie.

Dziś, kiedy mamy do czynienia z nowoczesnym stylem architektonicznym, trzeba sporo wyobraźni by dopasować drewniane okna do całościowego wyglądu budynku. Okna drewniane w Krakowie bowiem, kojarzą nam się głównie ze starszymi budynkami. Ale mogą się również elegancko komponować w nowoczesnym budownictwie.

Do jakich styli pasują drewniane okna?

Modernistyczne budownictwo cechuje się specyficznymi formami architektonicznymi. Zwraca się uwagę na nieszablonowe bryły. Właściciele mieszkań budowanych w nowoczesnym stylu kładą nacisk na przestronne witryny, które pozwalają dobrze nasłonecznić do domu. W tym celu wykorzystuje się dużo szkła i tworzy przeszklone przestrzenie.

Nowoczesne budownictwo wysoko stawia również ekologię i wydajność energetyczne(ą) domostwa. Istotne jest to z jakich materiałów i przy użyciu jakich technik budynek powstaje.

Drewno jako naturalny surowiec mogłoby się dobrze wpasowywać w ten tok myślenia. Przecież jest zeroemisyjne i w stu procentach naturalne. Ale charakterystyczne kolory i fason, które cechują okna drewniane nie będą pasować do każdego projektu.

Najlepszym rozwiązaniem jest wiedzieć już na etapie projektowania, że chcemy posiadać drewniane okna. Wtedy całość można zorganizować w taki sposób, aby cel ten osiągnąć.

Jakie okna wykorzystać w nowoczesnym budownictwie?

Współczesne budownictwo często bazuje na tworzywach sztucznych. Można z nich stworzyć przedmioty i dodatki o dowolnym kształcie. Jeśli chodzi o okna, które wstawia się do nowo wybudowanych domach najczęściej są to okna PCV. Są one stosunkowo tanie, a także łatwe w montażu i niewymagające wiele pracy już po wstawieniu.

Kiedy wymyślimy sobie okna drewniane jako zwieńczenie naszego budynku, jak wspomniano, warto mieć plan jak je zagospodarować. Wygląd domu powinien być w miarę jednolity, wszystkie elementy powinny tworzyć całość – jak puzzle. Dlatego wybierając okna drewniane trzeba wziąć pod uwagę wygląd wewnętrzny i zewnętrzny mieszkania.

Sięgnij po pomoc

Aby mieć szerszy wachlarz rozwiązań warto skonsultować się z fachowcem. Osoby zajmują się architekturą zawodowo z pewnością będą w stanie doradzić zadowalające rozwiązanie.

Przeważnie takie osoby mają w głowie wiele różnych sposobów na realizację zadania. Warto podążać za ich doświadczeniem i zapozanć się z ich punktem widzenia.