Site Overlay

Panele fotowoltaiczne – gdzie warto je zamontować?

Przez wzgląd szansę uzyskania różnych dotacji na panele fotowoltaiczne z każdym można zaobserwować rosnące zainteresowanie nimi. Jest to przyjazne środowisku źródło energii, które oprócz tego pozwoli na znaczne oszczędności na rachunkach za prąd. Każdy właściciel domu jednorodzinnego może stać się posiadaczem fotowoltaiki. Ich instalacją zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które w projekcie uwzględniają wszystkie niezbędne parametry, oraz dopasowują najlepsze miejsce na montaż paneli słonecznych. Zazwyczaj ze względu na komfort są one instalowane na dachach budynków, ale możliwe jest również umieszczenie je w innych miejscach takich jak specjalne konstrukcje na gruncie, dachy garaży, oraz dachy altan. Gdzie jeszcze można zamontować fotowoltaikę w Trójmieście? Czy ulokowanie ich na gruncie nie wpłynie niekorzystnie na ich wydajność? 

Jak wybrać najlepsze lokalizacje do montażu instalacji słonecznej?

Staranne dobranie miejsca na montaż paneli słonecznych ma ogromny wpływ na ich efektywność. Wybierając firmę, która zajmie się instalacją można skorzystać z doświadczenia profesjonalistów w kwestii doboru nie tylko ich mocy, ale również właściwego miejsca. Zasadniczą kwestią jest to, aby w miarę możliwości zagwarantowany był jak najczęstszy dostęp do promieni słonecznych. Zależnie od pory roku zmienia się kąt padania promieni, z tego powodu odpowiedni dobór instalacji zależy od warunków geograficznych. Takim przykładem może być Białystok w województwie podlaskim, gdzie jak pokazują badania największą produkcję energii można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza natomiast od listopada do marca.

Tego typu uwarunkowania trzeba brać pod uwagę podejmując decyzję o zamontowaniu instalacji. Panele fotowoltaiczne najlepiej jest umiejscowić na otwartej przestrzeni z wykierowaniem na południe. Najlepszy kąt pochylenia to 30 – 45 stopni. Warto wspomnieć, że zwiększenie kąta nachylenia może przynieść znaczne straty energii. Panele słoneczne najczęściej instalowane są na dachach domów, przez co kąt nachylenia narzucony jest przez konstrukcję dachu. Zazwyczaj, gdy nie można umieścić paneli na dachu, można wziąć pod uwagę montaż na południowej ścianie domu. Alternatywą może być również umieszczenie ich na specjalnej konstrukcji na gruncie. Wymogiem koniecznym jest jednak duża przestrzeń bez zabudowań czy drzew w okolicy. Należy pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie osłaniają konstrukcji, mogą mieć niekorzystny wpływ przez wzgląd na spadające liście.

Kiedy warto rozważyć instalację paneli słonecznych na ścianie domu?

Na pewno najbardziej popularnym sposobem instalacji paneli fotowoltaicznych jest montaż ich na dachu budynku. Mimo wszystko niekiedy nie jest to możliwe i warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami jak na przykład rzadko spotykany montaż na ścianie domu. Zasada funkcjonowania fotowoltaiki pozostaje identyczna jak w przypadku tradycyjnego położenia na dachu. W jakich przypadkach można rozważyć ten sposób? Zazwyczaj właściciele domów decydują się na niego w następujących przypadkach:

  • konstrukcja dachu nie pozwala na ułożenie na nim paneli,
  • właściciel chce powiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej przestrzeni na dachu,
  • dach jest stosunkowo mały i nie da się na nim zainstalować wszystkich wymaganych paneli.

Niewątpliwą zaletą takiego montażu jest zwiększenie ich efektywności zimą, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Inwestorzy chcący zamontować panele na ścianie często jako zaletę wskazują nowoczesny wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie położenie paneli słonecznych ułatwia również ich konserwację i czyszczenie ze względu na łatwiejszy dostęp do nich. Oczywiście to rozwiązanie ma także wadę. Pomimo tego że wytworzenie energii w okresie zimowym jest większa, to wydajność biorąc pod uwagę cały rok jest zmniejszona o 72 % w stosunku do tradycyjnego sposobu montażu. 

Czy warto inwestować w panele słoneczne wolnostojące?

Panele na gruncie są dobrym rozwiązaniem, kiedy mamy niewykorzystany kawałek gruntu. Mimo wszystko, koszt ich montażu jest znacznie większy niż w przypadku klasycznego montażu. Dzieje się tak, ponieważ panele wolnostojące wymagają odpowiedniej konstrukcji, która utrzyma je w odpowiednim nachyleniu. Niewątpliwą zaletą jest ich większa efektywność, szczególnie, jeśli inwestor zdecyduje się na uzbrojenie ich w system nadążny, który przekręca panele w stronę słońca.