Site Overlay

Pompa ciepła – do czego służy?

Pompy ciepła są coraz to bardziej popularne. Ma na to wpływrozwój technologii a także przystępna cena całej instalacji. Nie zapominaj także aby kupować produkty wysokiej jakości takie jak pompy ciepła pomorskie panasonic.

Do czego służy pompa ciepła?

Pompy ciepła są jedną z nowszych technologii ogrzewania pomieszczeń. To też bardzo ekologiczne rozwiązanie. Pompa ciepła jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, który pozyskuje energię która znajduje się w ziemi, powietrzu i wodzie. Efektywność i działanie pompy ciepła uzależnia się od starannego wyboru źródła ciepła.

Pompa ciepła – działanie

Działanie pompy ciepła opiera się na stałych przemianach fizycznych czyli sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu oraz skraplaniu, co umożliwia transport ciepła z miejsca, w którym jest pozyskany do odbiornika który jest położony powyżej. Sposób jej działania przypomina działanie lodówki lub klimatyzacji samochodowej. Wymiennik ciepła najczęściej jest w posiadaniu czynnika roboczego, który ulega odparowaniu, odbierając ciepło z dolnego źródła. Para, która została wcześniej wspomniana jest zasysana i sprężona, co podnosi jej temperaturę. W takiej formie trafia do skraplacza, a tam ciepły i sprężony czynnik ulega rozprężeniu a potem automatycznemu schłodzeniu oddając ciepło do docelowego wykorzystania. Pompa ciepła jest zasilana sprężarką z silnikiem elektrycznym.

Poznaj rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła można rozróżnić na podstawie sposobu uzyskiwania oraz przekazywania energii.

  • solanka – ciepło pozyskuje się z gruntu, przy użyciu wymiennika zawierającego roztwór glikolu.

  • woda w tym wypadku ciepło pobiera się z wody.
  • Parownik ogrzewa się wodą, z kolei skraplacz oddaje ciepło także do wody zasilającej instalację centralnego ogrzewania.
  • powietrze/woda – ciepło jest pozyskiwane z powietrza. Parownik ogrzewa się powietrzem, z kolei skraplacz oddaje ciepło do wodnej instalacji która zasila centralne ogrzewanie.
  • powietrze/powietrze – ciepło jest pozyskiwane przy pomocy powietrza, a ciepło ze skraplacza przekazuje się do pomieszczeń przy pomocy wentylatora.
  • woda/powietrze – w tym wypadku ciepło pozyskuje się z wody, z kolei do pomieszczeń przekazuje się je poprzez ciepły nadmuch.