Site Overlay

Pompa ciepła – jak dostać dofinansowanie w województwie pomorskim?

Przez wzgląd na stale pogarszający się stan środowiska naturalnego powstają coraz nowocześniejsze rozwiązania jeśli chodzi o ogrzewanie budynków. Coraz więcej osób decyduje się zastąpić zwykłe „kopciuchy” opalane węglem na inne, bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Takim przykładem może być pompa ciepła, która pozyskuje aż 75% mocy ze środowiska i jest to z całą pewnością ekologiczny sposób ogrzewania domu. To urządzenie jest stworzonie nie tylko do grzania nieruchomości, ale również do podgrzewania wody. 

Źródło: pompy ciepła pomorskie

Pompa ciepła – zasady funkcjonowania

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, którego przeznaczenie jest analogiczne jak w pozostałych sposobach ogrzewania budynków – źródło grzewcze ociepla wodę, która później jest rozprowadzana po instalacji uwalniając ciepło, a tym samym ogrzewając nieruchomość. Różni się ona tym, że w przypadku kotłów albo pieców węglowych paliwo kopalniane jest spalane tym samym oddając moc cieplną. Pompa z kolei czerpie energię ze środowiska naturalnego i w niewielkim stopniu używa do tego pądu. Pompa zależnie od typu może pobierać energię z  powietrza, gruntu lub wód podziemnych. Pompa ciepła jest prawie zupełnie bezobsługowa co jest niewątpliwą zaletą. Nie ma potrzeby jak w przypadku pieców węglowych regularnego dokładania paliwa. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, ponieważ pompa ciepła jest mechanizmem przy którym właściciel nie ponosi zbyt dużych kosztów eksploatacyjnych. Poza tym z każdym rokiem cena tego urządzenia jest coraz niższa, co więcej można starać się o dotacje na zakup pompy. Następną korzyścią takiej pompy jest to, że nie musimy mieć dodatkowego miejsca na składowanie paliwa. Nie trzeba mieć nawet komina. Największą popularnością cieszą się pompy, które czerpią energię z powietrza. Mogą one funkcjonować bezproblemowo nawet przy temperaturze sięgającej -28°C.

Typy pomp ciepła

Każde rodzaje pomp ciepła nieco różnią się od siebie sposobem działania, oraz źródłem energii. Wyróżniamy kilka następujących odmian pomp:

  • Pompy ciepła typu powietrze-woda – jest to z całą pewnością najpopularniejszy rodzaj pompy. Jej źródłem energii jest powietrze. W przypadku tej pompy zainstalowanie jej jest bardzo łatwe, niestety minusem jest to, że zdecydowanie gorzej funkcjonuje przy dużym spadku temperatur na zewnątrz. 
  • Pompy ciepła typu woda – woda – źródłem mocy tej pompy jest woda gruntowa. {Potrzebne jest wykonanie|Wymaga to wykonania| studni czerpnej, oraz zrzutowej. Niestety, dodatkowym utrudnieniem w tym przypadku jest uzyskanie dodatkowych zezwoleń wodnoprawnych. 
  • Pompy ciepła gruntowe – tutaj źródłem zasilania jest ciepło pochodzące z ziemi. Tego typu pompy posiadają kolektory, czyli sondy. W zależności od metody działania mogą one być poziome lub pionowe. W sondzie znajduje się roztwór nie zamarzający w ujemnych temperaturach. Pobiera on ciepło z wnętrza ziemi, aby następnie przekazać je do urządzenia. Niestety, takie pompy są dosyć drogie i niezbyt łatwe w montażu. Natomiast ich najważniejszą zaletą jest to, że sprawnie działają nawet w wyjątkowo niskich temperaturach. 

Dotacje do pomp ciepła – województwo pomorskie

Pompy ciepła są na pewno przyjaznym dla środowiska źródłem ciepła, nie przyczyniającym się do zanieczyszczenia środowiska. Z tej przyczyny w całej Polsce powstało kilka programów oferujących dofinansowania do źródeł ciepła przyjaznych środowisku. Wielkość dofinansowania, oraz warunki jego udzielenia zależne są od poszczególnych gmin, lub województw. W województwie pomorskim realizowany jest program „Czyste powietrze”, za którego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOSiGW). Celem tego programu jest przyznawanie dotacji dla ekologicznych źródeł ciepła, w tym także pomp ciepła.
Oprócz dofinansowań do nowo powstałych nieruchomości, program oferuje również pomoc finansową w przypadku wymiany starych, nie ekologicznych źródeł ciepła. W województwie pomorskim obowiązuje kryterium dochodu. Pierwsza grupa beneficjentów to osoby fizyczne, będące właścicielami albo współwłaścicielami budynku o dochodzie rocznym nie przekraczającym 100 tysięcy złotych, druga grupa z kolei dotyczy osób w mieszkających w gospodarstwie wieloosobowym, których miesięczny dochód nie przekracza 1960 złotych. Do tej pory można było otrzymać jedynie pożyczkę na zainstalowanie pompy ciepła, najnowsza wersja programu obejmuje również dofinansowania.
Pompy ciepła i fotowoltaika otrzymały najwyższe możliwe dotacje w tym programie. Beneficjenci o najniższych dochodach mogą otrzymać nawet 37 tysięcy dotacji na wymianę źródła ogrzewania oraz termomodernizację budynku.  Oczywiście przed wypełnieniem dokumentów warto zapoznać się z zasadami przyznawania dotacji w swoim regionie. Każdy program dysponuje określoną sumę pieniędzy, która stosunkowo szybko się kończy, ponieważ zainteresowanie jest duże. Zmiana sposobu ogrzewania może bardzo dobrze wpłynąć na stan środowiska naturalnego, dlatego naprawdę warto się tym zainteresować.