Site Overlay

Problem z dzikami plądrującymi działkę – jak go zażegnać?

Dziki znane są ze swoich ogromnych rozmiarów i siły. Mimo, że ich naturalne otoczenie stanowią lasy, niejednokrotnie można je spotkać w okolicach miejsc zamieszkanych przez człowieka. Należy na nie uważać, gdyż mogą być niszczycielskie dla naszych gospodarstw.

Dziki plądrujące sady czy ogrody to zjawisko dosyć często spotykane. W poszukiwaniu żywności wparowują na działki siejąc popłoch. W zasadzie jedynie ogrodzenia betonowe efektywnie je stopują.

Co można zrobić aby ochronić swój dobytek przed żywiołem jakim są dziki? Oto parę sposobów.

Jak zatrzymać dzika?

Za najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia swojej(go) terenu uznaje się ustawienie należytych urządzeń barierowych. Istnieje wiele typów barier. Żeby w sposób porządany postawić się dzikom ogrodzenie musi być mocne.

W związku z tym, gremialnie w obszarach intensywnie zalesionych stosuje się ogrodzenia betonowe. Ich odporność sprawia, że groźne zwierze nie jest w stanie ich sforsować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie sobie poradzić, o tyle ogrodzenia betonowe skutecznie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych działkach spotkać można też ogrodzenia elektryczne. Prąd pozwala odstraszyć intruza i daje gospodarzowi spokojny sen. Jednak stosowanie tego typu ogrodzeń uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swoich dóbr nie chodzi przecież o to by uśmiercić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem wydają się ogrodzenia betonowe.

Kto spotyka dzika, ten na drzewo szybko zmyka

Przy spotkaniu z dzikiem najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju. Niewątpliwie nie jest to proste zadanie, ale utrzymanie strachu w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez uszczerbku na zdrowiu.

Należy unikać zamaszystych ruchów i podnoszenia głosu. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z odległości – często dziki same decydują się opuścić dany teren. Huki mogą być pomocne w wyganianiu zwierzęcia.

Nie prowokuj

Kiedy zamieszkujemy terytoria, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) profilaktyka pozwoli nam w przyszłości uniknąć ewentualnych strat.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać pożywienia na zewnątrz. Zapachy mogą kusić dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo sprawnie potrafią sobie dawać radę z wszelkimi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są mury. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tej sytuacji najbardziej akuratne. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto porozmawiać z fachowcem. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni typ ogrodzenia, ale również je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają odporoność, która pozwala im trwać latami.