Site Overlay

Wieńce oraz wiązanki na pogrzeb – w jaki sposób są tworzone? Dlaczego tyle kosztują?

Dobór odpowiednich kwiatów na wiązankę oraz wieniec

Są w życiu każdego człowieka takie momenty, kiedy słowa nie potrafią pokazać tego co przeżywamy. Jedną z takich sytuacji będzie pogrzeb krewnego. Wiązanki są wtedy przepięknym sposobem, by wyrazić swoje emocje. Oddają cierpienie oraz pamięć po ludziach, którzy odeszli. 

Wyjątkowo istotną kwestią jest wybór stosownych kompozycji na pogrzeb. O doborze kompozycji na grób czy na ceremonię pogrzebową decyduje wiele elementów takich jak zażyłość, jaką się darzyło zmarłego, możliwości finansowe czy nasze własne gusta. W trakcie zamawiania kompozycji na grób niezwykle istotne są staranne a także dokładne ustalenia, aby florysta mógł wykonać sumiennie taką kompozycję, jaka jest od niego oczekiwana, szczególnie, że tego typu wyroby funeralne nie należą do najtańszych. 

W naszym kraju zostało przyjęte, że na pogrzeb przynosi się kwiaty żywe. Choć w wielu kwiaciarniach nie brakuje wiązanek pogrzebowych oraz wieńców pogrzebowych zrobionych ze sztucznych kwiatów, które często wyglądają równie nieźle, co żywe egzemplarze, ich kupowanie nie jest zalecane. Nie ma ściśle ustalonych zasad, które mówią, czy osoba uczestnicząca w pochówku ma zanieść bukiet, wieniec pogrzebowy czy może wiązankę pogrzebową. Warto niemniej jednak na spokojnie rozważyć tę kwestię i wybrać takie rozwiązanie, które uwzględni stopień więzi z nieboszczykiem. Najbliższa rodzina oraz przyjaciele zamawiają bardzo duże wieńce pogrzebowe, z kolei dalsi znajomi powinni zdecydować się na niewielkie, skromne wiązanki pogrzebowe.

Popularnymi pogrzebowymi kwiatami stały się kalie toteż właśnie one są z reguły wybierane na kompozycje funeralne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy robieniu wiązanki na cmentarz wybrać inne rodzaje kwiatów. Nie ma tu znaczenia czy będą to chryzantemy, goździki, róże albo inne odmiany. Dobór kwiatów powinien być zależny od upodobań bliskich, podobnie jak kolory wstęg żałobnych. Szacując cenę kompozycji pogrzebowych, zmuszeni jesteśmy przemyśleć parę spraw. Znaczenie ma lokalizacja kwiaciarni – te w sporych miejscowościach będą zazwyczaj droższe, identycznie jak te zlokalizowane blisko cmentarzy. Istotny jest też prestiż konkretnego zakładu florystycznego.

Na cenę bukietu wpływa oczywiście gatunek kwiatów, ich liczba oraz powszechność. Im mocniej pospolita roślina, tym niższa jej cena. Gerbery, goździki, chryzantemy, róże – zapewniają nam spore oszczędności. Na cenę ma także wpływ fakt czy wiązankę pogrzebową odbierzemy sami a może ma zostać doręczona na ceremonię pogrzebową. Zakłady w Szczecinie dają możliwość wyboru swoim klientom. 

Czy jest różnica pomiędzy wieńcem pogrzebowym a wiązanką pogrzebową?

Do najbardziej popularnych kompozycji na grób zalicza się wieńce oraz wiązanki, które różnią się sposobem rozmieszczenia kwiatów, wielkością a także kosztem.

Przyjęte jest, że najbliżsi krewni decydują się na imponujących wymiarów wieńce pogrzebowe. Kompozycja ta charakteryzuje się kształtem. Rośliny układane są tutaj najczęściej na formie koła albo łezki, rozmieszczając je na specjalnym podkładzie roślinnym. Wieniec jest dosyć sztywny i wytrzymały, kwiaty są tutaj ułożone w niezmienną kompozycję, uzupełnione zielonymi wstawkami i zakończone wstęgą ze wyrazami pożegnania. Wieńce pogrzebowe zwykle są dość okazałe, do ich stworzenia wykorzystuje się przeróżne gatunki kwiatów. W sumie jest tutaj nawet parędziesiąt sztuk roślin. Stąd też bierze się cena takiej kompozycji. Zależnie od wielkości może ona kosztować parędziesiąt, a nawet paręset złotych. Decydując się na mniejszy wieniec pogrzebowy, jesteśmy w stanie nieznacznie zaoszczędzić.

Innym rodzajem kwiatów umieszczanych na grobowcach są wiązanki pogrzebowe. To nieco drobniejsze kompozycje, które będą równocześnie sporo tańsze niż klasyczne wieńce. Do ich zrobienia wykorzystuje się najczęściej paręnaście sztuk roślin, co samoczynnie obniża koszty. Wiązanki pogrzebowe są nieduże, średnie lub bardzo duże i to oczywiście rzutuje na ich koszt. Ceny wiązanek mogą zaczynać się już od 40 złotych. Szczecin, tak jak i znaczna część miast w kraju daje dość duży wybór kompozycji na grób zrobionych z dowolnych kwiatów, jakiejkolwiek wielkości a także dostosowanych do zasobności portfeli. Obojętnie, jakie formy zamówimy, pamiętajmy, że są one tylko symbolem. Czy to ogromny wieniec, czy skromniejsza wiązanka lub jedna róża – wszystkie one sprawdzą się tak samo dobrze. Tym, co w rzeczywistości jest ważne, jest nasza pamięć oraz znak, który wykonywany jest w stronę zmarłego oraz jego bliskich.