Site Overlay

Źródła energii cieplnej i metody grzewcze?

Energia cieplna służy w celu nagrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Obejmuje ona zazwyczaj znaczną część zapotrzebowania energetycznego budynku. Może być wytwarzana i doprowadzana do domu za pomocą różnych metod i źródeł. Jakie są źródła energii cieplnej? Co to jest energia odnawialna? Jakie są rodzaje systemów grzewczych?

Pochodzenie energii cieplnej

Do źródeł energii cieplnej zaliczamy: gaz ziemny, olej opałowy, energię słoneczną, energię elektryczną oraz ekologiczną energię cieplną. Czym charakteryzują się poszczególne źródła?

  • ekologiczna energia cieplna – pompy ciepła wykorzystują energię geotermalną lub ciepło wód gruntowych. Energię cieplną można zdobyć za darmo aż w 75 %  ze środowiska, jedynie pozostałe 25% należy kupić w postaci energii elektrycznej. Pozyskiwanie energii cieplnej z otoczenia to morze korzyści. Stosując ten typ ogrzewania nie wytwarza  się dwutlenek węgla, jest to niekończące się źródło energii, koszty ogrzewania są niewielkie, nie jest się uzależnionym od dostawców energii. Istotne jest tu korzystanie z profesjonalnego serwisu jak np. serwis vaillant w Krakowie oraz solidna termoizolacja domu.
  • gaz ziemny – jest efektywny, wydziela bardzo niskie ilości dwutlenku węgla w stosunku do pozostałych źródeł kopalnych, w czasie spalania nie powstają popiół i sadza, gaz nie wymaga miejsca na składowanie. Korzystanie z gazu można swobodnie łączyć z odnawialnymi źródłami energii. Maszyny grzewcze stosowane do gazu nie wymagają dużo powierzchni.
  • olej opałowy – posiada wysoką wartość opałową,można łączyć go nawet do 20% biopaliwa,które jest odnawialne. Olej opałowy swobodnie można łączyć z odnawialnymi źródłami energii. Podczas obniżki cen opłaca się kupić zakupić spory jego zapas i dzięki temu sporo zaoszczędzić. Żeby korzystać z oleju opałowego niezbędne jest posiadanie sporego zbiornika, magazynu podziemnego lub nadziemnego i sprawny system przeciwpożarowy i zabezpieczenie przed zalaniem.
  • energia słoneczna – jest bezpłatna oraz dostępna bez ograniczeń, nie emitujeCO2, można ją włączyć do dotychczasowych źródeł energii cieplnej. Aby korzystać z energii słonecznej trzeba mieć miejsce odpowiednie dla kolektorów. Istotne by było ono wciąż nasłonecznione, najkorzystniej jest gdy umiejscowi się je od strony południowej.
  • energia elektryczna – świetnie sprawdza się jako dodatek do innych metod ogrzewania bądź jako jedyne. Używanie tylko prądu jako źródła ogrzewania odbywa się wyłącznie w budynkach tymczasowegoprzebywania jak np. domki letniskowe lub tam, gdzie instalacja innych rozwiązań jest niemożliwa lub nie opłaca się. Zaletami są tuniewielkie koszty montażu oraz sprzętów. Urządzenia te nie zajmują też zbyt wielemiejsca. 

Ekologiczna energia w Twoim domu

Gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel to złoża kopalne, jakie tworzyły się przez wiele milionów lat. Złoża tych źródeł maleją a co za tym idzie ich kwoty stale rosną. Warto zastanowić się nad energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, która może dopełnić bądź całościowo zastąpić paliwa kopalne. Do odnawialnych źródeł energii należą między innymi: energia słoneczna i geotermalna. Żeby w pełni wykorzystać potencjał tych niekończących się źródeł energii niezbędna jest nowoczesna technologia. Zaawansowane technologie systemów solarnych oraz pomp ciepła jakim jest na przykład system i serwis vaillant, pozwalają na wysoką efektywność wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie się na używanie w znacznym stopniu z energetyki odnawialnej, to nie tylko oszczędność ale teżwartość ekologiczna.

Typy systemów grzewczych?

Na metodę grzewczą składają się takie rzeczy jak: wytwarzanie ciepła, jego dystrybucja ipłynne rozdzielenie do poszczególnychpomieszczeń. W zależności od tego na jakie źródło energii cieplnej się zdecydujemy, trzebawybrać do niego dostosowany system grzewczy. Wliczają się do nich m.in.: 

  1. kotły olejowe – w nowych kotłach użyte jest zjawisko kondensacji. Znaczy to że oprócz spalanego oleju,wykorzystywane jest również ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej pozostawało niewykorzystane.
  2. piece gazowe – to  praktyczniebezobsługowe i dość tanie rozwiązanie. Zasilane gazem, oprócz ogrzewania pomieszczeń może też podgrzewać wodę użytkową. Dzielimy je na kotły jedno- i dwufunkcyjne.
  3. pompy ciepła to systemy grzewcze wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych czyli z wody,słońca lub powietrza.Działanie pomp opiera się na przemianach fizycznych jak np. parowanie,skraplanie,sprężanie i rozprężanie.
  4. piece na prąd – są bardzo wygodne w użyciu i tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Nie potrzebują dużo przestrzeni, zazwyczaj występują w wersji stojącej i wiszącej.Nie emitują spalin ani CO2. Źródłem ciepła jest w nich najczęściej grzałka w osłonie np. stalowej lub mosiężnej, chroni ona przed kontaktem z wodą. To ile jest grzałek w kotle ma wpływ na moc pieca.
  5. fotowoltaika – przy jej użyciu wytwarzany jest prąd użytkowy można też ogrzać wodę użytkową czy dom.Systemy te są zupełnie bezobsługowe i bezkosztowe w eksploatacji.

Bez względu na to jakie rozwiązanie wybierzemy, wskazane jest troszczyć się o dobry stan sprzętów przez cykliczne serwisowanie, doskonałym rozwiązaniem będzie przykładowo serwis vaillant. Wybierając system grzewczy do domu, należy mieć na uwadze nie tylko na sprawy ekonomiczne ale takżeekologiczne.